Tavşan Nedir?

Boyları 60 santimetreye kadar ulaşabilen, kiloları ise 3-5 kilo arasında değişen tavşanlar, doğada yabani olarak yaşayabildiği gibi evcilleştirilebilen de canlılardır. Ön dişleri devamlı uzama gösterir. Uzayan dişlerin kolaylıkla törpülenebilmesi için tavşanlar kemirgen hayvanlardır.
Yonca, marul ve lahana gibi yeşil sebzeleri oldukça sevdikleri için insanların tarlalarına en çok bu canlılar zarar verir. Ürkek yapıdaki tavşanlar gelincik, tilki ve kartal gibi diğer hayvanlarla dost ilişkisi içinde bulunamazlar. İri gözleri olan tavşanların kuyrukları kısadır. Yine arka bacaklarının ön bacaklarına nazaran daha kısa olduğu görülmektedir. Gün içinde sürekli dinlenmeyi tercih ederler, sabah ve akşamın ilk saatlerinde beslenmek için arayış içine girerler. Yılda sekiz defaya kadar yavrulayabilen tavşanlar, tek doğumda 4-12 arasındaki yavru dünyaya getirir.

Tavşanların Özellikleri Nelerdir?

Kendilerine özgü özellikleri ile küçük büyük herkesin sevdiği hayvanlardan biri olan tavşanların kuyruk uzunlukları ortalama 10 santimetredir. İnce tüy yapısına sahiptirler ve yılda iki kez tüy değiştirerek yenilenirler.
Mevsimlere göre tüylerinin renkleri değişir ve kışları açık renkli iken, yaz aylarına doğru tüylerinin rengi daha da koyulaşır. Atik ve hızlı koşabilen bir hayvan olmasından dolayı avlanmaları güçtür. Ormanlık ve dağlık alanlarda kolaylıkla yaşayabilen tavşanların diğer yaşam alanlarından biri de bataklıklardır. Sıcak iklimlerin hayvanı olan tavşanlar soğuk ülkelerde yaşamakta zorluk çekerler.
Evcilleştirilmesi en kolay canlı türlerinden olan tavşanlar, pek çok kişinin severek evinde beslediği hayvanlardır. Bakımının oldukça kolay olması ve otçul bir hayvan olmasından dolayı çok zorlanmadan isteyen herkes evinde tavşan bakabilir. Ancak hareketli bir hayvan olmaları sebebiyle bakılacak evin bahçeli ya da tavşan bakımı için uygun özelliklerde olması gerekir.
Yeteri kadar evcilleşen tavşanlar tıpkı bir bebek gibi sahiplerinden ilgi beklerler. Bu nedenle bu hayvanları yeteri kadar seven ve evde bakmak için gereken ilgi ve anlayışı gösterebilecek olanların tavşan almaları önerilir. Evin içerisinde serbest dolaşmaktan mutlu olacak olan tavşanlar, yeteri kadar özgür olmadıklarını düşündüklerinde evdeki eşyalara zarar verebilirler.