Gonzales, son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir Hamst er türüdür. Ömrü en fazla 2-2.5 yıl süren bu küçük canlıların kilosu en fazla 60 ile 70 gr. arasında değişir. Boyutları ise Hamsterların hemen hemen yarısıdır. 10 cm.’ye kadar uzayabilirler.

Çok hareketli ve elde durmayı pek sevmeyen Gonzaleslerin bakımı pek zahmetli değildir. Kendi kendilerini yalayarak temizlerler. Bu nedenle yıkanmalarına gerek yoktur. Kendilerini temizlediklerinden dolayı kötü kokmazlar.

Gonzalesler içerisinde suluk, yemlik ve çark gibi aksesuarların bulunduğu geniş kafeslerde bakılmalıdır. Dar alanlarda kolaylıkla strese girerek hastalanabilirler. Gonzalesler sosyal hayvanlardır. Hamsterların aksine tek olarak değil en az bir çift olarak beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Gonzales kafesinin taban malzemesi olarak talaş tercih edilmesi hem idrarı emerek kötü kokuları önler hem de Gonzales‘in ısınmasına yardımcı olur. Bu talaşların haftada bir ya da birkaç kez değiştirilmesi gerekir. Ayda bir defa ise, kafesin tamamının kimyasal içermeyen temizlik malzemeleriyle dezenfekte edilmesi önerilmektedir. Bu şekilde kafesin içerisinde bulunan zararlı parazitlerin temizlenmesi sağlanacaktır.